سایه روشن

رویایی مستقیم و ناگهانی با حقایق عریان و تلخ زندگی از آن دست چیزهایی است اکثر مردم از آن واهمه دارند و ترجیح می‌دهند تا جایی که می‌شود از آن اجتناب کنند. بیشترینه‌ی مردم ترجیح می‌دهند که به جای این تقابل مستقیم و اغلب زننده با حقیقت در زندگی واقعی، به نحوی مجازی مثلاً از طریق کتاب و فیلم و شعر و موسیقی و ... پذیرای حقایق و  واقعیات زندگی باشند. جایی که شیرینی ادبیات و هنر بر تلخی حقیقت غلبه می‌کند و هضم آن را آسان‌تر می‌نماید! (مثنوی معنوی و بوستان و گلستان را به خاطر بیاورید که چگونه در قالبی شیرین و دلنشین چشمه های حکمت را در دل‌ها  می‌جوشانند و خواننده را از پیج و خم های زندگی و دو راهی های آن عبور می دهند و افق های روشن را پیش رویش تصویر می کنند).

هر چند که هنر و ادبیات رسالتی بسیار وسیع‌تر از این دارند اما باید پذیرفت که مورد بالا از کارکردهای مهم و اساسی هنر و ادبیات در همه جای دنیا به شمار می‌رود. با اینکه در سده‌ی اخیر و همزمان با پیشرفت فناوری و صنعت، از هنر و ادبیات هم همچون علم، در راه خدمتگزاری به پول و قدرت و جهت دادن به افکار و آرا استفاده شده است و  مقوله‌ی صنعتی هر چیز از مقوله‌ی هنری آن پیشی گرفته است، لیکن خوشبختانه، همچنان هستند  و کم هم نیستند هنرمندان و نویسندگان مستقلی که داشته های خود را تنها در راه تعالی جامعه و مردم خرج می کنند...

/ 10 نظر / 4 بازدید
ابوالفضل

چقدر خوبه که به تماشای هنر بنشینیم و یا خواندن آثار ادبی. با تمام کمی وقتی که همه داریم .مرسی

آرام

بسیار عالی دوست من.به اعتقاد من هنرمند باید کاملن مستقل و رها باشد.هنر وابسته هنریست تاریخ مصرفی.ضمنن از طریق مونترا باهات آشنا شدم.

Montra

سلام واقعن بعضی وقتا هیچی به اندازه ی خوندن یه قطعه ی ادبی- دیدن یه فیلم خوب- گوش کردن به موسیقی و... آدمو آرو نمی کنه. به قول گوته: "آدم هروز باید مقداری موسیقی گوش کند- یک شعر خوب بخواند- یک نقاشی قشنگ ببیند و اگر پا داد یک جمله ی عاقلانه نیز بگوید."

فائزه

اوهوم .. راجع به پاارگراف اول یادته ؟ یه بار نوشتم : همه ما پشت بی اهمیت هاما ن قایم شده ایم تا از هیبت نبود ِ با اهمیت ها نترسیم .. این رفتار ما در قبال این وقایع یه مدلشه لابد دیگه ..

تک گل

جمله ی اول رو دوست داشتم ... زیاد :) ... و کاش میتونستم امیدوار باشم که سرطان صنعت یه روزی ریشه کن میشه و به این راحتی مفاهیم مقدس فرهنگ ساز رو بیمار نمیکنه ... اون وقت یه ننو می خریدم با یه کیلو سیب و یه خروار کتاب و میرفتم بین دو تا درخت تاب می خوردم و با خیال راحت کتاب میخوندم و سیب گاز میزدم :)

وحید

سلام امیر جان از نوشتت لذت بردم . کتاب بهترین ایستگاه برای به دست آوردن آرامشه ! شاد باشی

فائزه

خواهش می کنم .. ما ارادت داریم! [نیشخند]

مجید

اصلا مهم نیست که فلسفه هنر چی بوده و هست فقط کافیه جهانی رو تصور کنیم که توش هنر نباشه ، نمیدونم اصلا امکان پذیره یا نه ولی فکر کردن بهش هم ترسناکه خدا کنه این صنعت شرشرو از سر هنر کم کنه ، بعیده ولی امیدوام

شاه رخ

تو لطف داري به ما سلام به سيا مي گفتم نمي دونم چه جادويي توي كاراي آنگلوپولوسه كه مثلا توي چشم اندازي در مه يه قطار بهت نشون مي ده خشك و خالي بغض مي كني باهاش دوربينو يه كوچولو تكون مي ده دريا رو از پشت قطار ببني هاي هاي گريه كني هنره ديگه