قانون "کاملاً بر عکس"

چند سال پیش که چندش مطمئناً از هفت و هشت بیشتره داشتم یه کتاب داستان که الآن اسمش یادم نیست رو میخوندم. اگه درست خاطرم باشه توی یه قسمتی از اون داستان یه پیرمرد هیزم شکن توی جنگل، روح جنگل یا شادم خدای دریاچه یا یه چیزی تو همین مایه ها رو ملاقات می کنه. پیرمرد وقتی میخواسته با این موجود که درست الان یادم نیست که چی بود دست بده یه هو می بینه که دست هاشون از توی هم رد میشه و کلی میترسه و میگه که تو روحی و من ترسیدم و اگه جلوتر بیای فرار میکنم و خلاصه کلی از این چرت و پرت ها که پیرمرد ها وقتی توی جنگل به سرشون میزنه میگن، به اون روح بیچاره گفت.

حالا من اصلاً کاری به گفتمانی که بین این دو تا اتفاق افتاد کاری ندارم چون خیلی زیاد و بی مربوطه، اما یه قسمتش به ما مربوطه که روحه به پیرمرده میگه :

این دست تو نبود که از توی دست من رد شد بلکه برعکس، دست من از دست تو رد شد و این تویی که بسیار در برابر من رقیق و بخار گونه ای، به نحوی که من از تو رد میشوم ولی تو پیرمرد احمق چنین پنداشته ای که تو از من گذشته ای و حال برای اینکه صحت گفتارم رو به تو ثابت کنم از درون آن درخت هم میگذرم، و گذشت.

من از این داستان به نتایج جالبی رسیدم ولی از همشون جالب تر قانون کاملاً برعکس بود که در موارد زیادی هم درست از کار در میومد.

مثلاً شاید اگه اون موقع که همه فکر میکردن که خورشید دور زمین می چرخه  اگر کسی از این قانون خبر داشت با خودش می گفت : شاید کاملاً بر عکس باشه و  این زمینه که به دور خورشید می گرده. 

این قانون در بسیاری از موارد برای من مصداق پیدا کرد و در خیلی از درس ها مثل فیزیک شیمی و ریاضی و اقتصاد به مواردی برخوردم که تا قبل از آن تصوری کاملا اشتباه و بر عکس در مورد آن داشتم.

بعضی ها در زمینه فلسفی از این قانون استفاده کرده اند : این خدا نیست که انسان رو خلق کرده بلکه خداست که مخلوق ذهن انسان است. (همین جا بگم که من با این جمله مخالفم)

از این قانون به صورت طنز هم استفاده شده: مثلاً شنیدیم که میگن فلانی یه سیستم خریده روش یه ماشن نصب کرده یا اینکه فلان کس یه دوربین خریده که یه موبایل هم روش نصبه.

برای کابرد این به اصطلاح قانون مثال های زیادی میشه زد که اینجا نه وقتش هست و نه حالش ولی مهمترین فایده ی این قانون اینه که با خودمون فکر نکنیم که صددرصد حق با ماست، و شاید قضیه کاملاً بر عکس اون چیزی باشه که ما فکر میکنیم و  این باعث میشه که به ابعاد مختلف یه موضوع فکر کنیم و از تحجر فاصله بگیریم و همیشه آمادگی شنیدن نظرات حتی کاملاً مخالف رو داشته باشیم.

 

/ 9 نظر / 4 بازدید
سارا

اگه آدم خودش رو جای طرف مقابلش بزاره یعنی همون قانون کاملا برعکس! شاید خیلی وقتا به اون حق بده. اینجوری راحت تر میشه نظر مخلف رو قبول کرد.

فائزه

[لبخند] چه متن خوبی بود این .. چیز جدیدی که بعد از مدتها خوندم .. مرسی .. آره واقعا منم بطور غیر تعریف شده قبلا اینو حس کرده بودم .. اما الان توی دهنم برای یک همچین واقعیتی یه فایل باز شد .. ---

فائزه

بابت تبریک برای رفتن به کلاس موسیقی هم ممنون !.. اومدم درد دل کنم از امروز!..

kukubu

سلام خوشه چین جان، are you ok? ‎‏ راستی هم با حرفت موافقم هم مخالف، آخه ممکنه قضیه که تو گفتی از 2 جنبه بیشتر باشه. شاید غیر از چیزی که ما فکر می کنیم و مخالف آن ،جنبه دیگه ای وجود داشته باشه.

ویدا

سلام خسته نباشی.متاسفانه این روزها یقین همه آدها یکجورایی دچار ترک شده واز هر کس وهر چیزی میشه توقع همه چیز را داشت وتعجب هم نکرد .موفق باشی

سمانه

شایدم کاملا برعکس همین قانون کاملا برعکس باشه[چشمک]!!!!‌ گاهی شنیدن این نظرای مخالف همیشه سخته حتی وقتی که مطمئن باشیم که هیچ حقی با ما نیست.

مونا

میگن :قبل ازاینکه در مورد راه رفتن کسی قضاوت کنی اول کفشاشو بپوش.متن جالب و مفیدی بود.[لبخند]

شیوا

خیلی جالب بود گاهی به حقیقتهایی میرسی که توان تصمیم گیری درست رو نداری[گل]

kukubu

چه طوری دوست عزیز، نمی خوای به آپی؟