کتاب‌‌هایی که ترجیح می‌دهند معرفی نشوند!-3

و در آغاز هیچ نبود، کلمه بود و آن کلمه خدا بود!   (تورات)

 

این است که می‌گویم عیسی مسیح فرزند کلمه بود: یک روز مریم سراسیمه و پریشان از خانه بیرون پرید، دنیا در برابر چشمانش سیاه و پلید شده بود. احساس کرده بود که نبضش کوبش نبض یک زن است زنی که همسر دارد، زنی که فرزندی در خود می‌پروراند، رفته رفته احساس کرد که نه، فرزند در دلش جنبشی ویژهء خود دارد، تند و معصوم و ماجراجو و بی‌تاب و دلهره آور!
به گوشهء محرابی پناه برد و از جگر به درد نالید: خدایا، تو می‌دانی که من پاکم، تو می‌دانی که دختری هستم دوشیزه آنچنان که زاده‌ام و تو می‌دانی که مردی با من دیدار نکرده است و تو می‌دانی که من از هر آنچه مردمان می‌گویند مبرایم   خدایا تو مرا در پناه خود گیر!
موسی که رسالتش را در احیای بنی اسرائیل به انجام رسانید، هنگامی که قوم خود را ترک می‌کرد گفت که در انتظار "مسیح" باشید، شما را در آخر زمان، مسیحی خواهد آمد، او را انکار مکنید، با او ستیزه مکنید، هر لحظه در انتظار ظهور او باشید، او شما را از ذلت و سختی نجات خواهد بخشید در آن هنگام که زنجیر اسارت ستم بر گردن دارید.
بنی اسرائیل در دو هزار و صد سال پیش از این به زنجیر اسارت روم گرفتار آمدند و فلسطین، وطن قوم،‌مستعمرهء‌ امپراتوری روم گشته بود...
انتظار شدیدتر و دردناک‌تر شده بود. "مسیح"، "مسیح"، "مسیح" فریادی بود که همواره از دل‌های اسیر برمی‌خواست و از خشم قیصر در حلقوم‌ها می‌شکست. از هر خلوتی زمزمهء‌مسیح،‌ از هر نگاه گنگی تصویر مسیح و از هر لب خاموشی نام مسیح و در هر خواب خوشی سیمای مسیح...و خدا اراده کرد که مسیح را به قوم اسیر برساند و سیطرهء‌امپراتور ستمکار را با شعلهء‌ عشق به آتش کشد و دل‌های نومید و زهرآلود و افسرده و سرد قوم زندانی را از محبت لبریز سازد، از نور و گرما نورانی و گرم سازد. و خدا بر آن شد تا موعود خلق را، آنکه باید پیام آور صلح و پاکی و دوست داشتن باشد، آنکه باید، همچون پرومته، انسان زمستان زدهء‌ تیره روز را آتش عشق بخشد،‌ از جان خویش بیافریند.
حادثهء ‌شگفتی آغاز می‌شود. خبر همچون صاعقه بر فرق آفرینش می‌کوبد، آنچنانکه عدم نیز بر‌می‌آشوبد: «خدا در زمین می‌جوید تا برای خویش همسری بجوید»!!
خبر شگفتی بود،‌ ملائک حیرت کردند،‌ مذاهب برآشفتند که خدا!   او معبود است و باید معبود بماند    معبود نباید به کسی نیازمند باشد  معبود نباید کسی را دوست بدارد، به کسی پناه گیرد، در آغوش رام شود، نوازش شود...
موج هوس در جان خدا؟! این تحمل پذیر نیست، باور کردنی نیست، این یک فاجعهء‌ بزرگ است!‌ عشق به زنی در دل خدا؟! چه‌ها می‌شنوم؟!
وانگهی! مریم، مریم که می‌گویند زن یوسف نجار است؟!
چه‌ها می‌شنویم؟
و چشمان خدا همچون چشمهء‌ خورشید بر روی زمین بازگشته و نگاه تیزبین و درست‌بین و زیبابین خدا که هرگز خطا نمی‌کندبر چهرهء زنان و دختران می‌گشت، تا مادر مسیح را برگزیند، تا همسر خویش را بیابد.
و خدا تنها در چهرهء زنان و دختران اسیر می‌گشت، دل‌هایی که رنج اسارت را چشیده‌اند می‌توانند پرورنده‌ء مژدهء بزرگ آزادی باشند. آزادی، همواره در دامن اسارت می‌زاید و در زنجیر رشد می‌کند و از ستم تغذیه می‌کند و با غصب بیدار می‌شود. های این سرنوشت آزادی است. سرنوشت عشق خوب، عشق‌هایی که با آزادی خویشاوندند نیز چنین است و...
.
.
ناگهان مریم    تشنجی سخت شگفت گرفت! گویی از نوازشی مرموز که در عمق وجدان خویش احساس می‌کند به لذتی که از شدت دردآور است دچار گشته، گویی پنجه‌های نیرومندی ریشه‌های اعصابش را بیرون می‌کشند، احساس می‌کرد که از روح نیرومندی که به لهیب آتشی مذاب می‌ماند دارد پر می‌شود، رگ‌هایش، دست‌ها و پاها و زانوانش، سینه‌اش، دلش، دهانش، چشم‌هایش، گونه‌هایش، زیر پوستش از آن پر می‌شود. چنان بر خود می‌پیچید که گویی در میان بازوان خشن و آهنین نامرئی‌یی که از شدت عشق حالت غضب گرفته‌ است بی‌باکانه فشرده می‌شود...
آری مریم را  خدا به همسری خویش برگزید، هر چند خدا را نیازی به همسر نیست، و از جرقهء میان عشق خدا و دل سپید مریم خدا را فرزندی شد، هر چند خدا را نیاز به فرزندنیست.
.
.
بسیاری از علما به این داستان اعتراض کرده اند، اینها ازدواج را نمی‌فهمند، ازدواج را تنها همان‌گونه می‌فهمند که خود ازدواج می‌کنند. وای که نفهمیدن چه زشت است! متعفن است، خود نفرت! سزار رم پیاله‌ء ظریف خوشتراشی از الماس ساخته بود و همهء هنر رم را در تراش آن به کار گرفته بود و معشوق زیبا و نازنینش که به ظرافت خیال بود و به معصومیت سپیده‌دم بود و به شرمگینی شفق بود و... هرگاه از دوری او اشک می‌ریخت این قطره‌های گران‌بها را که عشق مذاب بود باید در آن صراحی کوچک الماس می‌ریخت تا بماند، تا برای سزار بماند که مایع اندکی که در آن صراحی کوچک بود از همهء امپراتوری سزار گران قیمت‌تر بود.
چندین سال پیش، پیرمردی ایتالیایی، کثیف و چرکین و خر و مسلول و اسهالی و بادفتقی! که همیشه سرفه‌های آبدار می‌کرد و در هر سرفه‌ای تکه‌ای غلیظ از خون و چرک لخته، زرد رنگ، مثل سفیده ماندهء‌ تخم‌مرغ یا خیل دماغ یک پیر میش سرما خورده از دهان و دماغ و گوشهء چشمش بیرون می‌پرید، آن را صراحی را یافت و دید عجب چیزی‌ست! مثل اینکه خدا برای او ساخته است،‌ همیشه توی جیبش داشت، سر سفره، کنار رختخواب، توی مجلس...دارم پس می‌آورم!
بعضی کلمات را، بعضی داستان‌ها را و حتی بعضی احساس‌ها را و بعضی معنی‌ها را چنین بلایی به سرشان می‌آورند.

/ 24 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
وحید

سلام امیر جان حق با توست . تو را نمیشه گول زد ! همان رویای خودساخته شاید با یه کم خاطره چاشنی . مرسی که به من سر میزنی .

بابک

سلام... یکی بود یکی نبود ولی حالا هم که آدما یکی‌یکی اومدن، خیر و شر دیگه از هم ناگسستنی‌ است و پیرمرد ایتالیایی هم گیر کرده این وسط باید چی‌کار کنه و اصلا نمی‌دونه چی‌کار باید کرد و اینطوری کلمات بلاهایی سرشان می‌آید. شاد باشی.

مونا

ممنون بهترم و همچنان سعیمو میکنم که منظم بنویسم[لبخند]

Montra

سلام. چه خبر!؟

مجید

پاراگراف آخرش خیلی منو گرفت ممنون

دانیال

سلام امیر جان هم هستم هم نیستم یه خورده سرم شلوغه یه خورده اعصابم ... امیدوارم به زودی ببینمت ... یه روز ست کن بریم بیرونی جایی.

هانتا

در مورد موشت زيار ت قبول خوشحالم كه معرفي م باعث شده يكي مثل شما بره ببينتش شكست امواج رو ديدي؟ حال كردي باهاش ؟ خوشحالي كه ديديش؟ ايول! سلام ظهر بخير ضمنا همه مدير ماليا دور از جون گه از آب در نميان مدير مالي دانشگاه ما ازون آدماي نيك روزگاره كه من مي ميرم براش اين عامل ذيحسابش كه ميشه مدير مالي معاونت ما خيلي مرتيكه و گهه تو مديرذ مالي بشو اما عامل ذيحساب نشو!

هانتا

من دارم توی کله ی تباه شده ی یه اسب زندگی می کنم جدی میگم