دلسنگی

حتما برخورد کردید با آدم هایی که حرف تو سرشون نمیره، آدم هایی که نه استدلال می فهمند و نه دلیل و نه منطق. آدم هایی که وقتی برای چیزی دلیل میارند دوست داری سرت رو محکم بکوبی به دیوار، برادران به اصطلاح ارزشیی که روی منطق و استدلال رو کم کردن و در نهایت برای توجیه حرف هاشون همه رو به خدا و پیغمبر و ائمه نسبت میدن.

در قرآن آیات زیادی در مورد این افراد که در های مغزشون رو بسته نگه داشتن آمده و در آیات مختلف به تحلیل شخصیتی آن ها پرداخته تا مردم را با این موجودات خطرناک بیشتر آشنا کنه. قرآن این آدم ها رو مریض می دونه و تاکید میکنه که بعضی از این ها نه تنها دیگه قابل اصلاح نیستند بلکه هر روز بر میزان مرضشون هم افزوده می شه.

اما در رابطه با افرادی که این روزها خیلی زیادتر از قبل به چشم میخورن (از نظر سنگدلی و قساوت قلب) آیه 74 سوره بقره رو ملاحظه بفرمایید:

«ثم قست قلوبکم من بعد ذلک فهی کالحجارة او اشد قسوة و ان من الحجارة لما یتفجر منه الانهار و ان منها لما یشقق فیخرج منه الماء و ان منها لما یهبط من خشیة الله و ماالله بغافل عما تعملون»

ترجمه: سپس دل های شما بعد از آن [معجزه شگفت انگیز] سخت شد، مانند سنگ یا سخت تر؛ زیرا پاره ای از سنگ هاست که از آن ها نهرها می جوشد، و پاره ای از آن ها می شکافد و از آن ها آب بیرون می آید، و پاره ای از آن ها از ترس خدا [از بلندی] سقوط می کند؛ و خدا از آنچه انجام می دهید بی خبر نیست.

خدا در این آیه می فرماید که قلب این بی منطق ها از سنگ هم سخت تر شده است و بعضی از سنگ ها هم به مرور از هم می شکافند و از دلشان آب زلال می جوشد یا حداقل از موضعشان تکان می خورند اما این سنگدلان نه.

/ 1 نظر / 2 بازدید
محمد

سلام با پست جدیدم در مورد بررسی معنی کلمه مولی در حدیث غدیر منتظرت هستم http://faarouq.blogspot.com