مثلاً ماشینیسم

در حدود شش هفت هزار سال پیش یه کشاورز اولیه در یکی از جزایر گمشده ذهن من خلاقیتش گل می کنه و روش جدیدی برای شخم زدن زمینش ابداع می کنه. ایشون گاو آهن یا خیش رو اختراع می کنند و اون رو به گاوشون - که اون موقع هنوز مقدس و مورد پرستش نبود - می بندند. نتیجه اینکه زمینی رو که سابق بر این سی روزه شخم می زده رو ظرف پنج روز شخم زد و بیست و پنج روز وقت اضافه آورد که اون رو صرف استراحت، تفکر، رسیدگی به خانواده، تعمیر اسباب خانه، تفریح، عبادت و شکار کرد.

درست در همون زمان  یک کشاورز خلاق دیگه هم در بین النهرین به این روش دست یافت اما ترجیح داد زمان صرفه جویی شده اش رو با کارهای بی مورد تلف نکنه و به جاش زمین های بیشتری رو شخم بزنه و به این ترتیب تونست شش برابر سال قبل زمین شخم بزنه و محصول بکاره. اما برای برداشت اون محصول نتونست چیزی اختراع کنه و مجبور شد که چند نفر رو برای کمک استخدام کنه. در همین حال فکری به ذهنش رسید. چه خوب بود اگه سال دیگه برای شخم زدن زمین هم چندتا کارگر استخدام کنه و زمین بیشتری رو شخم بزنه. این کار رو کرد و بعد از چند سال تمام زمین های بایر منطقه رو به زیر کشت برد. حالا دیگه محصولاتش رو که خیلی بیش از نیاز منطقه خودشون بود رو به تجار رومی می فروخت و پولش از پارو بالا می رفت. از طرفی پول و هدیه هایی که برای شاه و معبد می فرستاد باعث شده بود تا از نفوذ زیادی برخوردار بشه. حالا دیگه وقتش رسیده بود که زمین های باقی مونده رو که متعلق به سایر کشاورزها بود از چنگشون در بیاره و از خود همون کشاورزها برای کار در زمین هاش استفاده کنه.
و شاید به این ترتیب بود که اختراع یک گاو آهن ساده راه رو برای پیدایش اولین سیستم ارباب و رعیتی هموار کرد که اون هم به نوبه خود باعث به وجود اومدن اولین سیستم برده داری شد که تا همین الان هم ادامه داره و همه ما به نحوی از قربانیان اون هستیم.
برده داری مترقی (سرمایه داری سازشی) شلاق نمی زند، نان و آب کافی هم به برده هایش میدهد و رضایت نسبی کاگران و کارمندانش را هم به دست می آورد تا هیچ وقت به این فکر نکنند که تنها به علت نداشتن سرمایه و تکنولوژی است که کارشان را به قیمتی ارزان می فروشند و سود اصلی به جیب کسی دیگر می رود، کسی که نان سرمایه اش را می خورد و نه کارش را.

اون کشاورز خلاق اولی اما، هنوز هم با همون طرز فکر سابق داره خوش و راحت زندگی میکنه و همیشه بچه هاش رو نصیحت می کنه که هدف از اختراع دستگاه ها و ماشین آلات جدید به زحمت انداختن بیشتر انسان و فرسوده شدن در راه تولید بیشتر نیست، بلکه هدف اصلی باید تامین آسایش و صرفه جویی در وقت باشد تا در سایه اون، زمان بیشتری برای شکوفا شدن و لذت بردن از زندگی فراهم بشه.

/ 12 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مجید

انسان ها ماشین هارو به وجود آوردن برای اینکه زنرگی رو راحت تر کنن ولی راخت تر که نشد تو بعضی مواقع استرس و فشار رو هم زیاد تر کرد خدا کنه آخر و عاقبتمون با این ماشین ها مثل فیلم ماتریکس نشه

زهراموثق

پیام اخلاقی: اگه می خواین نسلتون منقرض نشه کشاورز دومیه باشین!

سمانه

چه خوشبخته اون کشاورز اولی که هنوز هم فکر می‌کنه...

Montra

این که دو تا خط موازی در شرایط خاص می تونن به هم برسن، از مباحث سورئال ریاضیاته و احتمالن اثبات پذیر بودنش به دلیل مشارکت خط ها ست، نه آدم ها. اما وقتی صحبت از اندیشه و زاویه ی دید آدم هاست، انقدر تعداد متغییرها زیاد می شه که همه چیز فرق می کنه. نه می شه به سادگی برآیندشونو محاسبه کرد؛ نه نقطه ای رو پیدا کرد که اون دو تا نظریه به هم برسن! پیدا کردن راه سومم که از دوتای اول هم سخت تره و هم وقت گیرتر... ارتباطش به نوشته ی شما هم که مبرهنه.

هوروتات

والّا مارکس و انگلس هم همینو گفتن!

ماتئي

به هيچ جا و هيچي نرسيد بشر به گل نشستيم بهد اين همه هزار سال سلام

سمانه

اوهوم‌م‌م‌م‌م... فقط حیف که عمرش خیلی خیلی خیلی کوتاهه... رو به تمومی اونم[ناراحت]

Montra

راستش به نظرم واکنش اون دو نفر نسبت به یک موضوع واحد منعکس کننده ی نگاه موازی اون دوتاست که هر کدوم پیامد خاص خودش- و البته متفاوتی- رو داشته. بیشتر موازی بودن آدم ها و ذهنیت هاشون منظورم بود. این که اون دو تا در هیچ نقطه ای به هم نمی رسن...

Montra

در ضمن از این بابت که توضیحم در راستای موردی نبود که مد نظر شماست عذزخواهی می کنم.

شهاب

اونوقت می شینه کلی فیلم می بینه لابد !