عرفان نوین

دوش به گرد شیخ بودیم که یکی از اصحاب از معنای ایثار پرسید. شیخ التفاتی نکرد. آن یار دوباره و سه باره پرسید. شیخ فرمود: ای جوان از این معنی بگذر که بدان عمل کردن نتوانی. بقیت اصحاب نیز که فضولی امان از کفشان ربوده بود اصرار ورزیدند و خواهش فراوان نمودند.  
شیخ گفتا: همانا ایثار آن است که چون در خیابان بودی و صدای جیر جیر ماشینی شنیدی، آرزو کنی که کاش آن صدا از ماشین تو باشد نه ماشین دیگران و چون خبر رسید که در بازار، حجره ای در آتش سوخته است، از خدا بخواهی که آن حجرهء تو باشد و اموال برادرانت همه سالم و پا برجای مانده باشد و این گونه، خلق را بر خویش و اهل و عیالت مقدم شماری، از آن ته تهای دل.
در دم همه را حال خوش گشت و نعره ها کشیدند و زنار ها گشودند و جامه ها دریدند.

 

یه کمی بعد نوشت: با توجه به کامنت هایی که تا این لحظه به دست همکاران بنده در اتاق فرمان رسیده، لازم دونستم که معنای کلمه ایثار رو از لغت نامه دهخدا استخراج کنم و در خدمتتون قرار بدم:

ایثار. (ع مص ) ائثار، برگزیدن . (منتهی الارب ) (ترجمان القرآن ترتیب عادل بن علی ص 24) (تاج المصادر بیهقی ). غرض دیگران را بر غرض خویش مقدم داشتن . (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء). برگزیدن یعنی منفعت غیر را بر مصلحت خود مقدم داشتن و این کمال درجه ٔ سخاوت است . (غیاث اللغات )(آنندراج ). دیگری را در رساندن بمنفعت و دفع مضرت بر خود مقدم داشتن و آن نهایت برادری است . (تعریفات جرجانی ). عطا کردن . عیش کردن . در پارسی برگزیدگی . ترجیح بخشش . عطا. افشاندگی .

/ 18 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مجید

امیر دمت گرم خدا بود وخصوصا این تیکه شیخ گفتا: همانا ایثار آن است که چون در خیابان بودی و صدای جیر جیر ماشینی شنیدی، آرزو کنی که کاش آن صدا از ماشین تو باشد نه ماشین دیگران

ابوالفضل

عرفان نوین!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

دانیال

دست به قلمت حرف نداره ... خیلی پست جالبی بود ...

مجید

فامیل هم فامیل های قدیم تو میدونی من رفتم خدمت پسر دائیم نمیدونه چقدر قدیما همه بهم نزدیکتر بودیم وقتی بزرگتر فامیل مرحوم میشه انگار زنجیر اتحاد از بین میره

جاسوس اجاره ای

یعنی من که دقیقا حس برعکسی نسبت به این موضوع دارم ، من برم بیرون ؟؟؟

سمانه

[خنده][خنده][خنده][خنده] یه مشتری داشتیم پیرمرد بود پیش هر کی ‌می‌رفت یکی دیگه رو نشون می‌داد و می‌گفت این خانم/آقا همش خودشو مطلع جلوه می‌ده.. نمی‌دونم چرا یاده اون افتادم ولی فکر کنم دانیال هم دفعه اولش بوده می‌خواسته خودشو سروقت بیا جلوه بده!!!

مجید

من کلا 2 روز پادگان بودم بعد هم تعطیل کردن تا فردا احتمالا از شنبه تا 4 شنبه اونجائیم بعد چون 5 شنبه تعطیله ولمون میکنن

Montra

سلام، در این جا چند تا عکس جالب می تونید ببینید: http://www.asha.ir/archives/947 و با استناد به توصیه ی دکتر ندوشن- در این جا: http://www.ketabnews.com/detail-18659-fa-1.html -که معتقدن برای پیش رفت در نوشتن باید متن هایی خوند به سبک و سیاق این پست شما، می خوام ازتون خواهش کنم هم چنان خواننده های وب لاگ تون- خصوصن مونترا- رو مستفیض کنید. [نیشخند]