مدرسه علمیه

خدا رو هزار مرتبه شکر که دوران مدرسه تموم شد. نه به خاطر این‌که دیگه مجبور نیستم توی سوز و سرمای سر صبح، یک ساعت تموم سیخ سر صف وایسم و به رهنمودها، خاطرات، دستورات و سایر چرندیات ناظم و مدیر و مسئول پرورشی به مناسبت‌ هر اتفاق احمقانه و بی‌ربطی گوش بدم و در همون حال از سر تا پای مدرسه و ناظم و معلم و هر کسی که توی سیستم آموزشی هست رو با همون دایره‌‌ی محدود فحش‌هایی که توی اون سن بلدم بمبارون کنم تا بلکه یه کم دلم خنک شه.

نه، به این خاطر از تموم شدن درس و مدرسه خوشحالم که وقتی چند ماه قبل شنیدم که قراره مدیریت پنج هزار مدرسه به حوزه علیمه واگذار بشه فکر کردم که این اتفاق به احتمال زیاد نخواهد افتاد.
اما امروز خبری خوندم مبنی بر این‌که تا کنون مدیریت چهار هزار مدرسه در قالب "آیین نامه واگذاری مدارس وابسته" به حوزه علمیه واگذار شده. و در ادامه خوندم که «این اقدام در جهت سیاست‌های کلان آموزش و پرورش صورت گرفته است» و «زمینه همکاری‌‌ حوزه‌های علمیه و آموزش ‌و پرورش گسترده و موضع این دو نهاد همکاری دوجانبه است.»

هرچند تمام سعیم رو می کنم که آدم بدبینی نباشم اما به هیچ وجه به این اتفاقی که افتاده و هنوز هم ادامه داره خوشبین نیستم. حتی فکر اینکه مغز بچه ها قراره با چه چیزایی شستشو داده بشه هم برام مثل یه کابوسه.

خدایا شکرت که مدرسه تموم شد! خدایا  اینا که عقلشون نمی رسه، شما خودت یه کم بیشتر به فکر بچه ها باش! ممنون.

 

/ 12 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
Montra

سلام. 1. بلاخره خوشه چین باز شد- هر چند بدون اتاق آبی!!! 2. نمی خوام فقط نیمه ی خالی لیوانو دیده باشما اما تو همین چند ثانیه که از خوندن این پست می گذره هنوز نتونستم نیمه ی پری براش تصور کنم...

مجید

قدیم تر زمان ما هم دستور العمل ها از همین حوضه های به ظاهر علمیه میومد ، احتمالا بررسی کردن دیدن مقدار شستشوی مغزی به حدی که میخوان نیست گفتن باید کلا بگیریم دست خودمون

وحید

سلام امیرجان وبلاگت ترکیده بود !!!؟ نوشتتو که خوندم چشمام گرد شد و یک مشت هوا را فوت کردم روبرو . فکر کنم به این حالت میگن آه و حسرت و حیف و خسنگی و .... ، چی میگن به این حالت !؟

تک گل

... نه فقط در ایران که تمام دنیا میدونن دارن چیکار میکنن و به چه سمتی می برن انسان ها رو ... و متاسفانه تعداد کمی از اون آدم ها هم که می فهمن داره چه بلایی سرشون میاد با بدبینی امیدشون رو هم از دست میدن ... راه درازی در پیش داریم اگه بپذیریم که راهی جلومون هست :) من به شما انتقاد نمیکنم ... چون می فهمم چی میگذره تو دل آدمی که درک میکنه ... فقط یه چیزی میگم که کاش همه مون یاد بگیریم ... نیچه یه چیز خوبی میگه: "بحث دربارهء یک فرهنگ بیمار اگر به صورت شکوه و شکایتی باشد کاری ست که یک شخص ضعیف می کند و ثمرهء آن جز گسترش نومیدی و رنج بیشتر در میان افراد حساس و آزاده نیست." آفت جمع های روشن فکری ما هم همینه ... چون همه فقط می نالند و به راه حل فکر نمی کنند ... همه دور هم جمع میشیم و خبرهایی که همه مون میدونیم رو برای هم تکرار میکنیم بدون اینکه از بعد مهم انسانی مون "خلاقیت" استفاده کنیم ... شاید جای چیزهایی که گفتم اینجا نبود و شما که یه "دلتنگی" ساده رو اینجا نوشتین انتظار چنین "پیامی" رو نداشتین ... ولی این روزها خیلی درگیر این ماجرائم و اعتقاد دارم که اگه جایی برا

سمانه

جایی برای خوش بینی هنوز هم مونده؟!!! اونروز یکی بهم گفت میدونی مشکل تو اینه که فکر می کنی فقط خودت مشکل داری، همه دردا فقط برای توئه... شاید برای همینه که فکر می کنم یه آدم باید خیلی خیلی بزرگ باشه واسه حس کردن دردام..

تک گل

یک. بله انگار! دو. من اینکه اومدین یه مشکل رو برای بالا بردن آگاهی مطرح کردین رو زیر سوال نبردم، گفتم ... جای چیزهایی که گفتم شاید اینجا نبود ... و در مورد خلاقیتی که گفتین؛ خلاقیتی که شما بهش اشاره می کنین خلاقیت در خودایمنی هست که اون کاملا ذاتیه و دقیقا پروسه ایه که داره در زندگی فردی و اجتماعی هر کس اتفاق میفته (خودآگاه یا ناخودآگاه) ؛ خلاقیتی که من راجع بهش حرف میزنم وظیفه س ... چیزیه که انتخاب می کنین و به دوش کشیدن عنوان "روشنفکر" (واقعی ش نه اون چیزی که مرسومه!) موجبش میشه ... [بقیه در کامنت بعدی!!! D: ]

تک گل

سه. همونطوری که گفتین حرف های من تناقضی با گسترش دادن موج نگرانی در سطح جامعه نداره ... این هم بخشی از کارهایی که باید انجام بدیم حرف من اینه که فقط به اون بسنده نکنیم :) پ. ن. اونجایی هم که نیومده بقیهء کامنتم، نوشته بودم که اگر جایی برای یادگیری تو مدارس و دانشگاهامون نذاشتن باید آموزش رو بیاریم توی جامعه و فرایندهای اجتماعی.

ابوالفضل

سلام. خوشحالم که با مطلب جدید اومدی. در مورد مطلبت انگار تاریخ دوباره داره تکرار می شه. انگیزسیون را می گم فقط نمی دونم نتیجه اون هم دوباره تکرار می شه یا نه.

نیلی

چه شود... یا خدا...