غروب هفتم

«...البته طبایعی نظیر تو که از احساسی لطیف و نیرومند برخوردارند و عواطفی بیدار دارند، خیالپردازان و شاعران و دلباختگان از ما اصحاب خرد تقریباً همیشه ارجمندترند. اصل و نصب شما مادرانه است. زندگی را به کمال زیست می‌کنید. نیروی عشق و توان زیستن و چشیدن به شما ارزانی شده است. ما اصحاب اندیشه گرچه اغلب به نظر می‌رسد که شما را هدایت  می‌کنیم و بر شما تسلط داریم زندگی را به ژرفی نمی‌چشیم و در برهوت بی‌باری به سر می‌بریم. سرشاری زندگی مال شماست. شهد میوه‌ها و شادابی گلستان عشق و شهر زیبای هنر همه برای شماست. وطن شما خاک است و ما در همان اندیشه خانه داریم. برای شما خطر غرقگی در اقیانوس احساس‌ها و شهوات در پیش است و برای ما خطر اختناق در فضای خالی بی‌کران. تو هنرمندی و من اندیشمند. تو بر سینه‌ی مادر آرام می‌گیری و من در بیابان برپا و نگهبانم. مرا تابش خورشید می‌سوزاند و تو را پرتو ماه و ستارگان نوازش می‌دهند...»

نارتسیس و گلدموند - هرمان هسه

 

پ.ن.١: یعنی مردم بلاد کفر  یکشنبه‌ها غروب دلشون می‌گیره؟

/ 6 نظر / 4 بازدید
فائزه

من این فلسفه دلگیری در غروب جمعه رو نفهمیدم .. برای خودم پیش اومده ها .. اما فکر میکنم دلیل ِ تلقینی داشته باشه .. مثلا میشه جمعه مهمونی باشی یا درحال تفریح و گشت و گذار و دلت بگیره ؟ .. این دلگیری ماله وقتیه که توی خونه نشستی و کاری برای انجام نداری .. چه جمعه باشه .. چه روز ِ‌ دیگه ..

Montra

سلام 1- خب همه دلشون می گیره! البته ممکن روزاش فرق کنه- نه!؟ 2- نگاه دیالکتیکی هسه رو تو این کتاب دوست دارم. شاید به نوعی کشمکش روح و نفس رو به تصویر کشیده و... 3- بسیار قابل تامل بود.

ارژنگ

عالي بود اين پاراگراف دم تو و دم هرمان هسه گرم سلام نه ، اونا هم عصراي جمعه دلشون مي گيره

آرام

انتخاب بسیار زیبایی بود.

دانیال

تو پست جدیدم توضیح دادم ... والله ما همه فکر میکردیم مثل سالهای پیش 15 دی مراسم میگیرن اما ظاهرا خواهر گرامیشون سال پبش این تاریخ رو به 8 دی اصلاح فرمودن ظاهرا امسال 8 دی مراسم گرفتن ... الله و اعلم [ناراحت]

Montra

خب به عرض می رسونم که بالاخره تموم پست های خوشه چین رو خوندم. شاید عجیب باشه ولی نخونده ها مث جلسه هایی بودن که سرکلاس نرفتم و غایب بودم! مرسی به خاطر مطالب...