امثال و حکم

شنیدید می‌گن "میوه‌ی خوب نصیب شغاله"؟!

یه ورژن دیگه هم هست که می‌گه "انگور خوب نصیب شغاله".

این ضرب‌المثل یک از درست‌ترین ضرب‌المثل‌هاست به نظر من. مثلاً یارو خلافکار و قاچاقچی و معتاده و حالا افتاده زندون ولی زنش، یه خانم و محترم و وفادار و مهربونه و در نبود شوهرش از بچه‌ها به خوبی نگهداری ‌می‌کنه و با سیلی صورت خودش و بچه‌هاش رو سرخ نگه می‌داره و با شکیبایی منتظر می‌مونه تا شوهرش از زندان آزاد بشه.

یا برعکس یه مرد آروم و خوب و با اخلاق و نجیب یه زن پاچه‌ورمالیده گیرش میاد که دهان‌ها سرویس می‌کنه.

در مورد دوست‌پسر/دختر ها هم این مورد رو زیاد دیدم. انگار یه ویروس ناشناخته هست که دخترها و پسرهای خیلی خوب رو عاشق نمونه‌های شغال‌صفت می‌کنه، والله اعلم!

در این مورد تا دلتون بخواد مثال هست و  نمی‌خوام سرتون رو درد بیارم اما هدف  اصلی از مطرح کردن این موضوع رسیدن به یه موضوع اخلاقی و نتیجه‌گیری از این ضرب‌المثل بود البته از دیدگاه خودم و اون اینکه: به نظرم باید سعی کنیم از میوه‌ی خوب بودن فاصله بگیریم به سمت شغال بودن بریم تا هم از گیر شغال‌های بالقوه دربریم و هم به میوه خوب و رسیده و خوش طعم و آبدار برسیم و خلاصه گویا شغالان رستگارترند.

/ 7 نظر / 7 بازدید
مجید

کاملا موافقم ، به قول یکی از دوستام که ضرب المثل بار کج به منزل نمیرسه رو تصحیح کرده و میگه این روزهافقط بار کج به منزل میرسه

سمانه

[خنده][خنده]... چطوری آقای به سمت شغال؟!!!

سمانه

به فروغ می گم دفه بعد مثله اون چتره تنها باشه... اصلن همینو بگو کی حاضره به خاطره هندسه تنها باشه... ولی گاهی خوب و لذت بخشه و گاهی هم کلافه کننده می شه دیگه!!

فائزه

نچ .. كم هم نيستن موردايي درست و منطقي .. ضرب المثلش هم "‌خدا در و تخته رو بهم مي ندازه!‌ " .. كلا رو هيچ كدوم اينا نميشه قضاوت قطعي كرد ..

وحید

سلام امیر جان ماشاالله همه بچه ها در امر وبلاگ نویسی فعالند ! زنده باد ! نمیشه نه شغال بود و نه انگور !؟‌ یعنی نه شغال به انگوره کار داشته باشه نه بالعکس !؟‌ ممنون از نظری که در باب ابلیس جان دادی . من هم منظورم همون روایت هایی بود که تو از ملاصدرا و ... گفتی . فریندز را تا 5 دیدم . بیشتر اگه وقت یا بهتر بگم حوصله داشته باشم ترجیح میدم کوری را تمام کنم . شونصد ساله دارم می خونمش تموم نشده ![نیشخند] خیلی مخلصیم

مربی

سلام چندی پیش این ضزب المثل رو یکی بهم زد خیلی تو فکر فرو رفتم.فکرم چنان درگیر شد اومدم نت سرچ کردم.واقعا ضرب المثل جالبی هست که معنا وحرفهایی زیادی بای من داشت ممنون از شما[لبخند]