دفتر های خاک گرفتهء اتاق زیر شیروانی

آنیتای عزیزم سلام،

ابن نامه را در حالی برایت می‌نویسم که توفانی بی‌امان کشتیمان را به بازی گرفته است و موج موج بالا و پایین‌ش می‌برد. بادبان‌ها را پایین کشیده‌ایم و لنگر را بالا. آن بالا روی عرشه، ناخدا بیهوده می‌کوشد سکان را رام کند و کشتی را هم‌سوی عقربه‌های قطب‌نمایش به پیش براند، مبارزه‌ای ستودنی هر چند بی‌دستاورد.
او هم، چون من و باقی ملوانان خوب ‌می‌داند که عمر توفان تابستان کوتاه است گرچه قدرتش فراوان، و تا دو ساعت دیگر این آشفتگی هم پایان می‌پذیرد و شاهد دریایی آرام و مهتابی خواهیم بود، اما نمی‌شود ملامت‌ش کرد به خاطر این مقاومت خستگی‌ناپذیر که این روحیهء مردان دریاست.
این احوال مرا یاد تو می‌اندازد. یاد آرامشی که در پس خشم گرفتن‌های گاه گاه بی‌دلیلت پنهان است. این روزها همه چیز مرا یاد تو می‌اندازد. چند روز پیش در بندری توقف داشتیم. از کشتی پیاده شدیم تا گشتی در شهر بزنیم. از کنار معبدی می‌گذشتم که تندیس الهه‌ای زیبا و با وقار بر آستانش جلوه‌نمایی می‌کرد، و من به یاد تو افتادم. به معبد وارد شدم و برای سلامتی‌ات دعا کردم.همراهانم برآشفتند که به خدایم پشت کرده ام. محل نگذاشتم. آنیتا، آخر من به همه خدایان اعتقاد دارم، از کوه المپ تا اورشلیم. من به هر معبدی که سر راهم باشد وارد می شوم و برایت دعا می کنم.
دیروز از دست دزدان دریایی گریختیم و این چهارمین بار است در این سفر که مرگ با پرچمی سیاه و افراشته با ما شوخی اش می گیرد و از پی مان با شتاب می آید.
می خواهم رازی را با تو بگویم، من همیشه دوست داشته ام که دزد دریایی باشم. لبریز است از لذت و هیجان و حتی می توانی هیجان را به دیگران هم هدیه کنی، مثل همین هیجان فرار از دست دزدان دریایی. درست مثل بازی های دوران کودکیمان، که دنبالت می کردم و از دستم فرار می کردی و وقتی نفست می گرفت و به تو می رسیدم مجازاتت این بود که لب به بوسه هایم بسپاری و بعد  انگار خودت هم می خواستی که در مجازاتت هیچ تخفیفی قائل نشوم و من هم نمی شدم.
می بینی! حتی دزدان دریایی هم مرا به یاد تو می اندازند و این مرا مطمئن تر می کند که عاشقم و من در می مانم که عشق چقدر بزرگ است که می تواند این همه فاصله پر کند. تو بگو آنیتا!

روزی که این صفحات را می خوانی این خط بد را به حساب تکان های یک کشتی توفان زده بگذار که مرا به یاد تو می انداخت.

/ 11 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهربون

مثل زندگی ماست مدام در جنگ و گریز!طوفان های تابستانی پر قدرتند و کوتاه !‌خیلی قوی بود !

وحید

سلام امیر جان نوشته ات بی نظیر بود . واقعا از خواندنش لذت بردم . عاشقانه ای بود شاد ، غمگین و کمی خاطرات دوران کودکی . کودک ها عاشق ترند ، نه ؟

شهاب

خوبه آدم یه همچین شرایطیو برای یک دوره تو زندگیش تجربه کنه !

فلورا

"آخر من به همه ی خدایان اعتقاد دارم؛ از کوه المپ تا اورشلیم!" با اجازه تون این جمله ی برگزیده ی من از این متن زیباست. خیلی جهان وطنیه! یا شاید کلمه ی قشنگتری که بلدش نیستم!

مونا

سلاااام. دعا میکنم این طوفان تندتر بند بیاد و دریا آروم بشه [لبخند] ا

فائزه

این متن از خودت بود ؟

anotherone

... و من در می مانم که عشق چقدر بزرگ است که می تواند این همه فاصله پر کند. تو بگو آنیتا! اینجاش جالبه.

vorojak

مثل ساحل ارام باش...تامثل دریا بی قرارت باشد

فائزه

خیلی قشنگ بود پسر. واقعا لذت بردم از خوندنش. یک احساس ِ آرام ِ ناب در خودش داشت .. اوه پسر! نویسنده بودی و ما نمی دانستیم؟!.. + تیتر، یعنی اینکه این نوشته مالِ قبلن ها بوده ؟