رساله‌ای ناهمگن در باب خدا، معجزه و دنیاهای هرمی

 

من هم با خودم حرف می‌زنم. طوری نیست که کسی متوجه شود. چون برای این کار از تارهای صوتی استفاده نمی‌کنم. و آن یک نفری هم که مخاطب است خودم نیست. یک نفر هست که همیشه بوده ولی همیشه بودنش باعث نمی شود که فراموش شود، مثل خدا که چون همیشه هست و بودنش عادی شده پس گاهی فراموش می شود و به همین خاطر گاهی مجبور است کارهایی انجام دهد تا وقتی بودنش را فراموش کرده‌ایم، دوباره به خاطر بیاوریمش.
بعضی‌ها برای این که خدا را فراموش نکنند مجسمه‌هایش را نگه می‌دارند مثل مادرها که عکس بچه‌هایشان را، و این کار خدا را حسابی عصبانی می‌کند چون خدا که فرزندشان نیست.

اما خدا برای این‌که فراموش نشود روش‌های خاص خود را دارد. بعضی‌ها را توی دردسر می‌اندازد و  بعضی‌ها را از دردسر نجات می‌دهد، از همان دردسرهایی که زمانی برای این‌که او را به یاد بیاورند ایجادشان کرده. یک دور به ظاهر باطل از حفر چاله‌ها و چاه‌های دردسر و بعد انداختن طناب و بالا کشیدن.  به گمانم وقتی کسی دچار مشکلی می شود خیلی هم نباید به خدا و معجزه فکر کند چون اصلاً به همین دلیل مشکل پیدا کرده که خدا را به خاطر بیاورد و اگر خیلی به یاد خدا باشد دیگر مشکلش حل نمی‌شود، چون همین‌طور که هست خوب است. به جای آن باید دست در جیب کرد و سوت زد. بهتر است از جوهره‌ی بشری استفاده شود. بدون هیچ ترسی. باید آستین‌ها را بالا زد و با مشکلات جنگید و این‌طوری همه چیز دوباره عادی می شود، خدا خودش را در معرض فراموشی می بیند و برای اینکه فراموش نشود یک معجزه می‌فرستد. شاید روش مجسمه، روش بی دردسرتری برای فراموش نکردن باشد ولی جنگیدن و استفاده از جوهره‌ی بشری درش جایی ندارد و هیچ وقت هم باعث فرود معجزه نمی‌شود. روش بی‌مزه و خنکی است.

 می گویند معجزه یعنی کاری که آدم‌ها نمی‌توانند انجامش دهند  بس که بزرگ و ناممکن است ولی خوب که نگاه می‌کنم می‌بینم معجزه را خودمان درست می‌کنیم. خود ما آدم‌ها. باید اسم‌ش را عوض کنم. مثلاً اسمش را بگذارم هدیه. منتها یاد هدیه‌های می‌افتم که بعضی مدرسه‌های در پیت از والدین می‌گیرند تا به بچه‌های‌ خودشان پس بدهند و من هیچ وقت فلسفه‌ی این کار را که پدر و مادرها هم با خوشحالی در آن هم‌دست می‌شوند را درک نکردم. به نظرم اگر بگویم پاداش بهتر است.

البته این که فکر کنید برعکس پاداش، هدیه ارتباطی به کارهای آدم ندارد اشتباه است. یعنی بالاخره یک دلیلی دارند ولی شاید خودمان دلیلش را ندانیم. چون ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که کروی است و این باعث می شود هر چه می کنیم بعدها به سراغ‌مان برگردد. این کروی بودن مزیای دیگری هم دارد ولی همین یکی هم به قدر کافی مهم هست که باعث شود آن را بیشتر از دنیاهای مکعبی یا هرمی دوست بداریم. در آن دنیاها اگر با سنگ سر کسی را بشکنی یا خانه‌ی کسی را روی سرش خراب کنی، ممکن است در قرعه کشی بانک آپارتمان هم برنده شوی. گاهی فکر می‌کردم شاید دنیای ما هم هرمی است، چون از این اتفاق ها این جا هم می‌افتد ولی الآن اطمینان می‌دهم که اینجا کروی‌ترین دنیا بین همه‌ی دنیاهاست. فقط مساحت کره‌اش یک مقداری بزرگ‌تر از حجم نیم‌کره‌ی صبر بیشتر آدم‌ها ست. که این هم خوب است. دنیاهای کروی کوچک‌تری را می‌شناسم که نتیجه‌ی کارها به سرعت به سمت مردمش بازمی‌گردد، بی آن‌که فرصتی برای اصلاح اشتباهات‌شان داشته باشند. حداقل ما فرصت اصلاح داریم و این حق طبیعی ماست چون اشتباه حق طبیعی ماست.

 

 

/ 8 نظر / 2 بازدید
فائزه

به به.. الحق که این متنهای این شکلی ات خواندنش می چسبد... دنیای امروز ما هرمیست، دارم مطمئن می شوم

زهراموثق

دلم گرفته بود ولی این پستت شبمو ساخت گاهی باید همه ی این چیزا رو از زبون یه آدم دیگه بشنوی تا مطمئن بشی جفنگ نمی بافی که واقعا دور گردون گر دو روزی بر مراد ما نرفت دائما یکسان نباشد حال دوران، غم مخور مرسی امیر

Shahab

مهم نیست استدلال آدم چقدر با عقل جور در بیاد ، مهم اینه که بتونه آدم رو آروم کنه ، البته به شرطی که این آرامش به قیمت تباهی یه زندگی ، یه نسل و یا حتی یک تمدن تموم نشه . . .

elham*

عمر جوادانه بخشیدی به آدما امیر؟ اشتباه خیلی بیشتر از اینه که بتونه "حق" باشه.,

وحید

سلام امیر جان در نوشته ات یک جور آرامش خاص بود . عالی مثل همیشه ! [گل]

شاه رخ

باورم نمیشه انگار خودم این متنو نوشتم واو به واو یا به قول حسین تیکان به تیکان خیلی عجیب بود

خنیاگرباد

میدونید اشکال این طرز تفکر چیه؟ شما یه ارزش ثابت دارید همه چیو با اون متر می کنید! این که نمیشه... آدم خوب سرش بیاد از بزرگی خداست و باحالیش. بد سرش بیاد بازم از بزرگی خداست و نفهمی آدم! آخه من این منطقو نمی فهمم! اگه معجزه خدا تو بدبختی مائه پس چرا یه جاهایی حال می ده؟ خوب از بیخ بدبختی میداد هر کی بدبخت تر بود جایزه خوشبخت ترین آدم دنیا رو می برد دیگه!!!

مجید

قدیم میگفتن آدم جایز الخطاست حالا من یه بار اینو گفتم همه پریدن بهم که غلط کردی جایز الخطایی ! انسان ممکن الخطاست!! حالا خدا میدونه فرقش تو چیه اگه تا حالا نخوندی حتما کتاب جهان هولوگرافیک رو بخون جواب خیلی از چیزایی که اینجا مطرح کردی رو میگیری موفق باشی